FrmCiX.CoM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FrmCiX.CoM

Hoşgeldiniz, Misafir.
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 0

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

otomotivde ihracat hedefi 1 milyon adet

YazarMesaj
baron
Admin
Admin
baron

Erkek
İş/Hobiler : internett
yaş kaç ? : 13
Ruh hali : otomotivde ihracat hedefi 1 milyon adet Artiz10
Rep : otomotivde ihracat hedefi 1 milyon adet Heherepciikkx16qf8
Seviye : otomotivde ihracat hedefi 1 milyon adet General7ci
Madalya : otomotivde ihracat hedefi 1 milyon adet Madalyahorz4zn9

otomotivde ihracat hedefi 1 milyon adet Empty
MesajKonu: otomotivde ihracat hedefi 1 milyon adet   otomotivde ihracat hedefi 1 milyon adet Icon_minitimeSalı Mayıs 27, 2008 8:09 am

Uludağ Taşıt Araçları ve Yan Sanayi İhracatçıları Birliği (TAYSİB) Başkanı Erkut Özerman, otomotivde geçen yıl 1 milyon 99 bin 414 adetlik üretim yapıldığını anımsatarak, “Otomotiv sektörü geçen seneki toplam üretimi kadar bu sene ihracat yapacak, hatta geçecek” dedi.

Özerman, otomotiv firmalarındaki kapasite kullanımının 2007'de yüzde 86 iken, şimdi yüzde 100'lere ulaştığını, ilk çeyrekte ise bu oranın yüzde 102'ye geldiğini bildirdi.
Erkut Özerman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otomotiv sektörünün ekonomideki risklere rağmen çok iyi bir seyir izlediğini ifade ederek, yılın 4 ayında yüzde 52 oranında artan ihracatın 8 milyar 993 milyon dolara ulaştığını belirtti.
Sektörün, bu rakamla 2003 yılının tamamında gerçekleştirdiği 7 milyar 191 milyon dolarlık ihracatı açık ara geride bıraktığını ifade eden Özerman, üretim rakamlarının da buna paralel olduğuna işaret etti.
Özerman, yılın ilk çeyreğinde, yüzde 42'lik artışla 350 bin 902 adedi bulan üretimin, geçen yılın aynı döneminde 346 bin 783 adet olduğuna değinerek, şöyle konuştu:
“Otomotivde geçen yıl 1 milyon 99 bin 414 adetlik üretim yapıldı. İlk çeyrekte ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42'lik artış var. Tabii yıl sonu itibarıyla artış oranı aynı olmayacaktır, ama üretim 1 milyon 300-350 seviyesine oturur. Bunun da nereden baksanız yüzde 80'i yani 1 milyon adedi ihracata gidecek. İhracat adedinde de ilk çeyrek itibarıyla yüzde 46'lık artış söz konusu. Bu da 189 bin adetten, 276 bine çıktı. Otomotiv sektörü, geçen seneki toplam üretimi kadar bu sene ihracat yapacak, hatta geçecek.”

TAM KAPASİTE

Özerman, yeni modellerin yarattığı ivmenin yanı sıra özellikle kapasite kullanımında ciddi artışlar yaşandığına dikkati çekerek, “Kapasite kullanımı 2007'de yüzde 86'ydı. Şimdi yüzde 100'lere ulaştı, ilk çeyrekte bu oran yüzde 102'ye geldi” dedi.
Mevcut yatırımlardaki kapasite artışlarına işaret eden Özerman, 2008'de 360 adetlik üretim planlayan TOFAŞ'ın gelecek sene 400 bin adeti aşmayı hedeflediğini, Ford Otosan'ın 330 binleri, OYAK Renault'un 350 binleri bulacağını bildirdi.
Özerman, bu firmaların ihracatta önemli paya sahip olduklarını ifade ederek, “İlk 3 firmanın toplam üretimi 1 milyon adedi yakalayacak” diye konuştu.

İÇ PAZAR SIKINTILI

Yurt içi satışlarda ise ihracatın tersine önceki yıllara kıyasla gerileme yaşandığını ifade eden Özerman, bu yıl ilk çeyrekte 130 bin araç satıldığını, yıl sonu itibariyle toplam pazarın 500 bini geçmeyeceğini söyledi.
Özerman, yurt içi satışlardaki düşük ivme yüzünden, otomotivi yine ihracatın sırtlayacağına işaret ederek, geçen yıl ise yurt içindeki toplam satış rakamının 641 bin olduğunu hatırlattı.
TAYSİB önderliğinde Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneğinin (TAYSAD) katılımıyla, Mayıs ayının ilk haftasında Otomotiv Endüstrisi Tanıtım Komitesi (OETK) oluşturulduğunu da değinen Özerman, komitenin otomotiv endüstrisinin seyri hakkında kamuoyuna düzenli bilgi vereceğini kaydetti.
https://frmcix.forumdizini.com

otomotivde ihracat hedefi 1 milyon adet
1 sayfadaki 1 sayfası