FrmCiX.CoM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FrmCiX.CoM

Hoşgeldiniz, Misafir.
Son Ziyaretiniz:
Toplam Mesajınız: 0

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Biz nereye gidersek belediye başkanının oğulları peşimizde

YazarMesaj
baron
Admin
Admin
baron

Erkek
İş/Hobiler : internett
yaş kaç ? : 13
Ruh hali : Biz nereye gidersek belediye başkanının oğulları peşimizde Artiz10
Rep : Biz nereye gidersek belediye başkanının oğulları peşimizde Heherepciikkx16qf8
Seviye : Biz nereye gidersek belediye başkanının oğulları peşimizde General7ci
Madalya : Biz nereye gidersek belediye başkanının oğulları peşimizde Madalyahorz4zn9

Biz nereye gidersek belediye başkanının oğulları peşimizde Empty
MesajKonu: Biz nereye gidersek belediye başkanının oğulları peşimizde   Biz nereye gidersek belediye başkanının oğulları peşimizde Icon_minitimeSalı Mayıs 27, 2008 8:04 am

TÜRKİYE’Yİ BARDAKTA MISIRLA TANIŞTIRAN GİRİŞİMCİ MEHMET DANİŞ:

Cumhurbaşkanı Gül’ün oğluna bardakta mısır bayiliği veren Daily Fresh’in Türkiye temsilcisi Mehmet Daniş, “Rakibimiz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın oğulları. Benim siyasi bir yanım yok ama biz nereye girsek arkamızdan Belediye Başkanı’nın oğullarının markası geliyor, başka rakipler izin alamıyor ama onlar alıyor” dedi

Türkiye Mehmet Daniş’in sayesinde mısırı keşfetti. Koçanıyla haşlanmış ya da közlenmiş olarak tüketmeye alışık olduğumuz mısırı bardakta ve soslarla satmaya başlayan Mehmet Daniş, Türkiye’de yeni bir işin yaratıcısı oldu. O’nu tam 15 yeni şirket izledi.
Mehmet Daniş şimdilerde mısır işine yeni bir iş ekliyor. Cafe zinciri kuruyor. Başarılı ve yaptığı işle çok taklit edilen Mehmet Daniş’le sohbet ettik. Daniş hem Türkiye’ye getirdiği mısır konseptini hem de yeni işini anlattı.

İlk Dubai’de gördü

Sohbete geçmeden önce Mehmet Daniş’i anlatalım.
Mehmet Daniş 16 yıl beyaz yaka olarak çalışmış biri. Ankaralı. 1963 doğumlu.
Bir yıl Dubai’de çalışan Mehmet Daniş orada bir bardak mısır yiyip, “Ben bu işi Türkiye’de yaparım” diyerek profesyonellikten girişimciliğe adım atmış.
Alışveriş merkezinde gezerken satın aldığı bir bardak mısırın üreticisini bulup, 2.5 saat konuştuktan sonra kararını vermiş.
Malezyalı Daily Fresh’in ürünlerini Türkiye’ye getiren Daniş’in bu girişimi kısa sürede siyasilerin oğullarının da ilgisini çekince ’taze mısır patlaması’ herkesin dikkatini çekti.
Daniş’in herhangi bir partiye yakınlığı yok. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün oğlu Mehmet Emre Gül’e Ankara’da üç franchise vermiş. Ortak değiller. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın oğulları ise Daniş’in Daily Fresh’ine rakip oldu.

10 milyon YTL ciro

* Girişimci olmaya nasıl karar verdiniz?
Sıkılmıştım, kendi işimi yapmak istiyordum. Dubai’de bir yıl çalışmıştım. Türkiye’de ticaret yapmak zor. Ya peşin çalışacaksınız ya da iyi sermayeniz olacak. Orada bir alışveriş merkezinde gezerken bardakta mısırı denedim. İlk kaşıkta hoşuma gitti ve “Bu Türkiye’de yok” dedim.

* İlk nerede açtınız Daily Fresh’i? Anlatmakta zorlandınız mı?
Çok zorlandık. Birçok yerden geri çevirdiler. Alışveriş merkezlerini denedim. İlk 2006 Nisan ayında Capitol ve Natilius’ta açtık. Bir anda tuttu.

* Şimdi kaç yerde satılıyor?
130 noktada. 40’ı İstanbul’da. 30 tanesi benim, gerisi franchise.

* Cironuz ne oldu geçen yıl?
8 milyon YTL. Bu sene bayilerimizle toplam 10 milyon YTL hedefliyoruz.

* Şu anda bu işi Türkiye’de yapan kaç şirket oldu?
16 firma oldu. Bu işi profesyonel yapan iki üç şirket var.

* En yakın rakibiniz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın oğullarının şirketi mi?
Biz nereye girsek onlar da arkamızdan geliyor.

* Onlar da Malezya’dan getiriyor...
Evet. Ama onların getirdiği şirket Malezya’da Daily Fresh’in rakibi değil. Farklı bir şirket o. Toptan mısır satıcısı bir şirket. Daily Fresh ise hem mısır satıyor hem de bardakta mısırın yaratıcısı, ayrıca cafe zincirleri de var.
Akmerkez’e giren bile yok

* Her alışveriş merkezinde bardakta mısırcı var mı artık?
Çoğunda var. Hatta bazılarında iki tane var. Normalde bu tip kiosklardan bir şirkete bir yer veriyorsanız onun hemen yanına bir başka şirkete vermezsiniz ama Türkiye’de durum böyle değil. Bazı alışveriş merkezlerine ise giremiyoruz.

* Neden?
Çünkü çok başvuran var, alışveriş merkezleri zor durumda kalıyor.

* Zor durumda kalmalarının nedeni ne?
Şirketlerden biri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın oğullarının olunca... Zaten bizden sonra gelen hep bu şirket.

* Normalde verilmez diyorsunuz...
Evet.

* Sizin de bayileriniz arasında Cumhurbaşkanı’nın oğlu var.
Bizim bayimiz Emre Gül. Kendisi başvuruda bulundu, Ankara’da üç yerde Daily Fresh açtı.
Gül’ün peşinden gitmedi

* Sizin de her yere girmek için Cumhurbaşkanı’nın oğluna bayilik verdiğiniz düşünülüyor...
Öyle bir şey yok. Emre Gül’le ticari ilişkimiz bayilik düzeyinde. Onlar münferit olarak ilerliyorlar. Biz İstanbul Profilo’da açtık, arkamızdan hemen Belediye Başkanı’nın oğullarının şirketi geldi. Bizim kimseden bir talebimiz yok.

* Emre Gül’ün açtığı yerlere de girdi mi İstanbul Belediye Başkanı’nın oğulları?
Girmediler.

* ****** Havaalanı’ndaki yerinizi nasıl açtınız?
Orası da bayilik.

* Bayındırlık Bakanı’nın oğlu da bayiniz...
Evet. Bakan Faruk Özak’ın oğlu Akif Özak da bizden bayilik aldı ve havaalanında yer açtı. Orada kahve zincirleri de var, neden garip karşılanıyor bu bilmiyorum. Ben bayilik koşullarını yerine getirenlere bayilik veriyorum.

* Bayi olmak için ne kadarlık bir yatırıma ihtiyaç var?
25 bin YTL. Kısa sürede kendini geri ödüyor.

* Havaalanı’nda yer açmak için izin almak zor...
Bunu bayi çözüyor. Bizim giremediğimiz yerler de var.

* Akmerkez gibi... İstinye Park gibi
Evet. Çünkü oralara bu şirketlerin hepsi başvurdu dediğim gibi.
Cafe zinciri kuracak

* Siz artık cafe zinciri de açıyorsunuz...
Biz şimdi de cafe konseptine geçiyoruz. Yeni projelere de cafe konseptiyle giriyoruz. Mısır dışında çay, kahve, kestane, dondurma, wafel satacağız. Denizli Teras’ta ve Ankara 365’te iki cafemiz oldu. İstanbul’da da yeni yerler açmayı planlıyoruz.

Bana başta “Deli misin?”
diyenler şimdi çok pişman

* Siz bu işi kafaya koydunuz, yetkililerle görüştünüz. Çevrenizdekilere bu işi yapacağınızı söylediğinizde nasıl tepki aldınız?
Türkiye’ye gelirken yanımda 3 paket örnek getirmiştim. Görenler beğendi. Ama satar mı, konusunda herkes farklı şeyler söyledi. Yatırım maliyeti, hangi alışveriş merkezinde açılacağı gibi konular
gündemdeydi. Başta babam olmak üzere birçok kişiye, “Mısır satacağım” dediğimde “Deli misin?” dediler.

* Ama siz vazgeçmediniz...
Aksine kendime ortak aradım. Ama bulamadım. 300 bin dolarlık bir yatırım yaptım. Ortak bulmak istedim. Şimdi bu işi teklif ettiğim ve beni geri çeviren herkes çok pişman.

2 milyon kişi bardakta mısırın tadına baktı

* Bugüne kadar Türkiye’de kaç kişi bardakta mısır yemiştir?
2 milyon insan bardakta mısırın tadına baktı diye düşünüyorum.

* Bu sayı artar mı?
Artar, bir noktaya gelir durur. Bir patlama yaşandı, çok çok artacağını düşünmüyorum.

* Günde ne kadar satılıyor? Bardak ya da kilo olarak söyleyebilir misiniz?
2 tona yakın satış yapıldığı oluyor. 1 ile 2 ton arası değişiyor. Hafta sonları yükseliyor. Ayda 60 ton mısır satıyoruz.

Romanya’ya da bardakta mısırı Daniş ***ürecek

* Türkiye operasyonu başarılı olunca Daily Fresh yetkilileri Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Rusya’ya Türkiye üzerinden açılma kararı aldı. Daniş, Romanya operasyonuyla ilgileniyor.

* Malezyalı Daily Fresh, ’kesilmemiş’ tatlı tane mısırı bardakta satışa sunan ilk şirket. 20 ülkede 1.200 noktada Daily Fresh mısırları satılıyor.

* Mısırlar Malezya’dan frigo dolaplarda eksi 18 derecede getiriliyor. Satılana kadar soğuk zincirde tutuluyor. Satış öncesinde el değmeden buharda pişiriliyor. 3 boy bardakta farklı soslarla satılıyor. En ucuzu 3 YTL.

Bu işin sırrı
mısırın suyunu kaybetmemek

* Daily Fresh... Malezyalı bir şirket değil mi?
Evet. Bardakta mısırın yaratıcısı.

* Onların aklına nasıl gelmiş?
Aile mısır üreticisi. Başta mısır üretimi yüksek olduğu için stokluyorlarmış, bozulmasın diye de şokluyorlar. Özel bir yöntem geliştirmişler. Koçandan mısırı suyunu kaybetmeden çıkarıyorlar.

* Fark bu mu tadındaki?
En başlıca fark bu. Çünkü koçandan bıçakla kesilince mısır su kaybına uğruyor. Daily Fresh’in yöntemiyle su kaybı olmuyor. Firma bu şekilde stoklamaya 1995’te başlamış. Stok birikince bardakta mısır satışına başlamışlar.

* Neden Türkiye’den mısır almıyorsunuz?
Türkiye’de bir ya da iki hasat yapılıyor. Malezya’da ise 5 hasat yapılıyor. Ayrıca Türkiye’de mısırın suyu yok.

EN ZOR GÜNÜM

Dubai’yi bırakırken
çok zorlandım

Dubai’de çalıştığım şirketten ayrılmak zor oldu. Dubai’deki ortamı seviyordum. Ama Suudi Arabistan’dan sorumlu olmak yoruyordu. Dubai’den ayrılıp Türkiye’ye dönmek çok zor oldu.
https://frmcix.forumdizini.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-